Renginiai kraunami

« Visi Renginiai

  • Šis renginys jau įvyko.

Teatralizuota oratorija „13“

2023 sausio 13: 19:00 - 20:00

€2.00
pavadinimas

pavadinimasLAISVĖS GYNĖJŲ DIENAI

Ēriks Ešenvalds | Arnas Ališauskas
TEATRALIZUOTA ORATORIJA „13“

Atlikėjai:
VALSTYBINIS ANSAMBLIS „LIETUVA“
VALSTYBINIS CHORAS „VILNIUS“
VILNIAUS UNIVERSITETO KAMERINIS ORKESTRAS

Solistai:
VLADAS BAGDONAS, GABRIELĖ BUTKALIUK, TEODORAS LIPČIUS, OSVALDAS PETRAŠKA, RASA SERRA, JOVITA VAŠKEVIČIŪTĖ

Režisierė – Leokadija Dabužinskaitė
Vyr. dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas
Scenografas – Gintaras Makarevičius
Choreografės – Leokadija Dabužinskaitė ir Aušra Krasauskaitė
Kostiumų dailininkė – Olga Filatova-Kontrimienė
Projekcijų dailininkas – Vaclovas Nevčesauskas

„Ir girdisi šnabždantys jūsų balsai
Ir vienas vienintelis žodis: „g y v e n t i“ (A. Ališauskas)

 13 – apipintas mistika. Tai skaičius, kartą jau atnešęs mirtį ir atgimimą, kovą tarp gėrio ir tamsos. Su 13 išgyvenamas virsmas, kai visko pabaiga tampa naujo pradžia.
Ansamblis „Lietuva“ pristato teatralizuotą oratoriją „13“, skirtą įprasminti svarbią 1991-ųjų naktį ir pagerbti tuos, dėl kurių šiandien esami laisvi. Šiam projektui muziką kūrė tarptautinio garso latvių kompozitorius Ēriks Ešenvalds, kurio kūriniai žinomi ir atliekami visame pasaulyje. Kartu su „Lietuvos“ choru, šokėjais ir nacionalinių instrumentų orkestru scenoje pasirodys valstybinis choras „Vilnius“, Vilniaus universiteto kamerinis orkestras bei žiūrovų įvertinti solistai – aktorius Vladas Bagdonas, folkloro atlikėja Rasa Serra, operos solistė Jovita Vaškevičiūtė, Osvaldas Petraška, jauniausi projekto atlikėjai Teodoras Lipčius, Gabrielė Butkaliuk ir kiti.
„Buvo jautru prisiminti tuos įvykius, viskas stipru ir išbaigta nuo pradžios iki pabaigos. Tokiais renginiais turėtume jausti pasididžiavimą ir kartais taip trūkstamą vienybės jausmą. Labai prasmingas ir jaudinantis kūrinys, mes matėme, kaip verkė aplink sėdintys žmonės“, – išgyvenimais po premjeros 2022 m. sausį dalinosi žiūrovai.
„Tai mūsų istorija, mes visi ją patyrėme. Kūrėme taip, kaip jautėme, kaip matėme savo akimis. Esu laimingas, galėdamas bendradarbiauti su tokia puikia lietuvių komanda – atlikėjais, kompozitoriais ir kitais kūrėjais, kuriais pasitikėjau. Tai suteikė prasmę mums visiems, todėl džiaugiuosi, jog ši ilgai laukta premjera įvyko“, – pasakojo kompozitorius Ē. Ešenvalds, tris kartus laimėjęs Latvijos didžiosios muzikos premiją ir pelnęs tarptautinį pripažinimą. Jo kūrinius atlieka tokie pasaulio kolektyvai kaip Bostono, Birmingemo simfoniniai orkestrai, amerikiečių chorai ir kiti.
Emociškai pagauli oratorija „13“ – tarsi kitokia istorijos knyga, to meto įvykius atskleidžianti per šeimos patirtį. Čia pasakojama vaiko, mamos ir tėvo akimis, kiekvieno jų būsenomis bei jautriais vidiniais išgyvenimais. Ką jaučia mažas vaikas, taip arti pamatęs mirtį ir čia pat degančius vilties laužus?
„Istorinė atmintis išlieka per ateitį, per mūsų vaikus. Todėl oratorijoje žvelgiama vaiko žvilgsniu – mes jam tarsi perduodame tai, ką patyrėme, ko liudininkais tapome. Vaikai juk irgi toje aikštėje buvo kartu su tėvais, stebėjo pro langus ar gatvėse. Reikia žinoti, prisiminti ir vertinti savo istoriją, o tuos įvykius pasirinkome atspindėti būtent per vieną šeimą. Atskiri kūriniai veikia itin emociškai giliai“, – sakė oratorijos režisierė Leokadija Dabužinskaitė.
Teatralizuotoje oratorijoje tekstu, muzika ir šiam žanrui nebūdinga modernia choreografija kuriama refleksija, kuri vieniems reikštų grįžimą mintimis į Sausio 13-osios naktį, kitiems – gilesnį suvokimą, kuo iš tiesų gyveno tuo metu Vilnius, Lietuva, jos žmonės. Oratorijos kūrinius sieja bendros emocinės temos, o šeimos išgyvenimus sustiprina pasakotojų balsai, lietuvių liaudies dainų motyvai, šūksniai, maldos ir giesmės. Pirmą kartą pajėgas apjungė „Lietuvos“ ir „Vilniaus“ chorai, kurių bendros masinės scenos skamba itin įtaigiai.

Projekto globėjas – Kazickų šeimos fondas.
Premjera – 2022 m. sausio 14 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

Renginio trukmė: ~1 val. be pertraukos
Durys atidaromos ~ 18.00 val.

Informacija tel. +370 605 73396

Informacija

Data:
2023 sausio 13
Laikas:
19:00 - 20:00
Kaina:
€2.00
🛒

Vieta

Didžioji salė

Organizatorius

Kultūros centras Žvejų rūmai
TOP
Skip to content