JAUNIMO TEATRAS "BE DURŲ"

Jaunimo teatras „BE DURŲ“ – unikalus reiškinys ne tik uostamiesčio, bet ir visos Lietuvos teatriniame pasaulyje. Tai vienas seniausių Klaipėdos teatrų ir vienintelis repertuarinis mėgėjų teatras Lietuvoje, kiekvieną sekmadienį rodantis spektaklius vaikams bei jaunimui.
Šešis dešimtmečius skaičiuojantis teatras kelis kartus keitė savo veiklos kryptį ir pavadinimą. Pradžioje tai buvo lėlių teatro būrelis, kuriame spektaklius kūrė garsūs aktoriai Elena Miežiaiškienė, Leonas Ciunis, Balys Barauskas, Romualdas Grincevičius.
1987 m., į teatrą atėjus režisierei Angelei Juškevičienei, lėles scenoje pamažu ėmė keisti aktoriai. Teatras pradėjo kurti muzikinius dramos spektaklius pagal režisierės parašytas populiarių vaikų literatūros kūrinių inscenizacijas.
1998 m. išaugęs ir subrendęs kolektyvas pasivadino vaikų ir jaunimo teatru „Vaje“. Teatro repertuare šalia žaismingų spektaklių vaikams atsirado ir sudėtingesni psichologiniai kūriniai, skirti jaunimui: Astridos Lindgren „Ronja plėšiko duktė“, Kazio Sajos „Žvangutis“.

2005 m. trupės sprendimu teatras dar sykį pakeitė pavadinimą bei statusą – tapo jaunimo teatru „Be durų“. Teatro scenoje gimė pirmasis spektaklis suaugusiems – Čingizo Aitmatovo apysakos „Margas šuo, bėgantis palei jūrą” inscenizacija.
Režisierė prisipažįsta, jog šis itin sudėtingas ir sunkiai gimęs spektaklis tapo įsimintiniausiu teatro istorijoje, itin suvienijusiu visą teatro trupę. Jau anksčiau šalies festivaliuose ir šventėse ne kartą apdovanotas teatras už šį pastatymą buvo įvertintas aukščiausiu mėgėjų teatro apdovanojimu – Lietuvos liaudies kultūros centro „Aukso paukšte“, kaip ryškiausias 2006 metų pastatymas.

Visi teatro „Be durų“ spektakliai išsiskiria spalvingumu, muzikalumu, plastiškumu. Originalias dainas ir muziką inscenizacijoms kuria kompozitoriai Haroldas Šlikas ir Audronis Trakumas. Su teatru dirba profesionalūs choreografai Povilas Fokinas, Jolanta Ženčienė ir Arūnas Peštenis, dailininkė Olga Ronkaitienė.
Teatras dalyvauja miesto šventėse ir kituose renginiuose, Klaipėdos dramos teatro organizuojamame festivalyje „Namai“. Tradiciškai, baigiantis metams, trupė žiūrovams pristato savo naujausią premjerą, kuri papildo Žvejų rūmų organizuojamas kalėdinių renginių programas. Šie spektakliai, vaidinami ir Didžiojoje, ir Teatro salėse visada sulaukia daug žiūrovų simpatijų. Kolektyvas nuolat  dalyvauja Žvejų rūmų rengiamame tarptautiniame gatvės teatrų festivalyje „Šermukšnis“, kaskart paruošdamas specialias edukacines programas vaikams ir jaunimui.

Anot režisierės A. Juškevičienės, vienas svarbiausių teatro išskirtinumų, užtikrinantis nuolatinį repertuarą, yra aktorių atsidavimas ir meilė savo kolektyvui. Moksleiviai nepalieka trupės ir tapę studentais, ir sukūrę šeimas.
Mažieji žiūrovai myli teatrą „Be durų“. Daugelis tuos pačius vaidinimus žiūri po kelis kartus. „Jaučiamės reikalingi“, - džiaugiasi režisierė Angelė Juškevičienė, kupina idėjų naujiems pastatymams.
Pastaraisiais metais teatro kolektyvu susidomėjo lietuvių bendruomenės užsienio šalyse.
2014 m. teatras buvo pakviestas į Hamburgo (Vokietija) lietuvių bendruomenės lietuviškos mokyklos dešimtmečio šventę. 2015 m. vaidino mokslo metų uždarymo renginyje Paryžiuje (Prancūzija), o 2016 m. – Stokholme (Švedija).

Kai kurie teatro spektakliai repertuare išlieka labai ilgai. Spektaklis „Atsikrausto kiaulė“ pirmą kartą pastatytas 2005 m. ir vaidintas net 10 metų. Bet O. Proislerio „Raganiukė“ įveikė net „Kiaulės“ ilgaamžiškumą: spektaklis, kurio premjera įvyko  2007 m.,  buvo rodomas net  iki 2019 metų!
2019 m.  spektaklis „Atsikrausto kiaulė“ buvo vėl atnaujintas: naujos dekoracijos, nauji Ainos Zinčiukaitės sukurti kostiumai ir Jolantos Ženčienės choreografija.  Teatro aktoriai priėmė iki tol nepatirtą iššūkį – visas dainas atlieka gyvai.

2022-aisiais metais jaunimo teatras „Be durų" atšventė kūrybinės veiklos 60-mečio jubiliejų.

Repertuariniai spektakliai

„Pasaka apie katinėlį, gaidelį ir septynis ožiukus“ (2015)
Muzikinis spektaklis vaikams lietuvių liaudies pasakų motyvais
Nusibodo Katinėliui ir Gaideliui gyventi pas ūkininką. Jie nutaria keliauti į mišką ir ten pasistatyti savo namelį. Tačiau paaiškėja, kad ne visi miško gyventojai yra draugiški malonūs. Štai čia ir prasideda neįtikėtini įvykiai...

"Pasaka apie Senbernarą ir katytę Fėją" (2015)
Linksma muzikinė istorija vaikams Česlovo Navakausko pasakos motyvais
Ar tau kada buvo atėjusi į galvą mintis, jog kažkur už tolimų jūrų ir miškų yra stebuklingas Pasaulio Kraštas, kur baigiasi ne tik žemė ir vandenys, bet ir visi rūpesčiai. Jei smalsu sužinoti, kas tai per stebuklingas kraštas, kviečiame į smagų, kupiną nuotykių spektaklį, kuriame skamba smagi muzika, daug šokių ir spalvingos dekoracijos.

"Pepė Ilgakojinė" (2016)
Muzikinė istorija vaikams ir tėveliams Astridos Lindgren pasakos motyvais
Pepė Ilgakojinė – visiems puikiai pažįstamas personažas iš Astridos Lindgren sukurtos pirmosios knygos vaikams. Tai istorija apie nepaprastą mergaitę. Ją pažįsta beveik visi pasaulio vaikai, o mergaitės norėtų būti į ją panašios: nešioti keistas sukneles, avėti per didelius batus, ir, žinoma, turėti nuosavą arklį verandoje. Ir dar tikrą beždžionėlę, vardu Ponas Nilsonas.
Spektaklyje susitiksite ir su kitais knygos herojais - Pepės draugais: Tomiu ir Anika, Pepės tėčiu - negrų karaliumi, jūrų kapitonu Efraimu, nevykėliais plėšikais bei įkyruoliais policininkais.

"Paslaptingas radinys" (2017)
Muzikinis vaidinimas pagal Grigorijaus Usačo ir  Jefimo Čepoveckio pjesę
Du kiemo nedorėliai – Avinas ir Katinas nežinia iš kur pavagia milžiniško dydžio kiaušinį ir ruošiasi jį suvalgyti pusryčiams. Tačiau šis kiaušinis jiems pasirodo neįveikiamas. Įdomiausi nuotykiai  prasideda...

„Smaragdo miesto burtininkas“ (2018, 2022)
Nuotykių spektaklis A. Volkovo knygos motyvais
Tai scenoje atgimusi pasaka, kuri didelius ir mažus veda į nuostabų fantazijos pasaulį.

„Atsikrausto kiaulė“ (2019)
Spektaklis vaikams pagal Klaudijos Fries knygelę
Linksmas muzikinis spektaklis vaikams su dainelėmis, šokiais, paišdykavimais.

„Plėšikas Hocenplocas“ (2021)
Nuotykių  spektaklis Otfrydo Proislerio knygos motyvais
Spektaklyje daugybė burtų ir nuotykių, gražios muzikos, šokių ir smagių dainelių.

„Pati gražiausia varna“ (2022)
Muzikinis spektaklis pagal Edith Schreiber-Wicke ir Carola Holland knygutę vaikams
Jei ko stinga, reikia bandyti surasti, nes, jei ieškai, gali ir pasisekti...

„Vaiduoklių nereikia bijoti“ (2023)
Muzikinis spektaklis vaikams
Ar teko girdėti, kad vaiduokliai būtų pavojingi žmonėms, kad juos skriaustų ar kaip kitaip kenktų?...

TOP
Skip to content