pavadinimas

Lietuvos Laisvės minėjimas Klaipėdoje ,,Vienu įkvėpimu”

Klaipėdos  kultūros centras Žvejų rūmai kovo 11 d. kviečia švęsti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šventę „VIENU ĮKVĖPIMU“. Tris dienas mieste vyks edukaciniai ir pramoginiai renginiai, kuriuos vainikuos simbolinis 77 metrų ilgio Klaipėdos vėliavos nešimas miesto gatvėmis, tradicinio klaipėdietiško varškės pyrago ragavimas ir koncertas Teatro aikštėje drauge su grupe „KAnDIs“.

 ,,Minėdami ir švęsdami Kovo 11-ąją Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo dieną – turime puikią progą ir prisiminti, ir susimastyti, ir susivokti – kokia gi šios išskirtinės Lietuvai istorinės dienos svarba ir reikšmė. Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo 32-antrosios metinės bus minimos solidarizuojantis su kovojančiais Ukrainos žmonėmis. Šiandien mums švenčiant mūsų šventę, mūsų broliai ir sesės Ukrainoje kruvinoje ir nuožmioje kovoje gina savo nepriklausomybę ir laisvę suvokdami, kad jų praradimas – neatitaisoma žala ir netektis garbingos ir išdidžios tautos istorijoje.  Ir tas nuoširdus solidarumo ukrainiečių palaikymo jausmas teužpildo kiekvieno mūsų širdį, kaip ir atsakomybės jausmas, kad neturime teisės likti nuošalyje ar abejingais. Mūsų ginklas šioje kovoje – tai nuoširdžios mūsų aukos, parama ir pagarba įnirtingai už visų mūsų laisvę kovojančiai tautai,”- sako Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas

1990-ųjų kovo 11-osios vakarą Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo priimtas Nepriklausomybės aktas jau trisdešimt dvejus metus veda Lietuvą Laisvės keliu. Už šį aktą balsavo 124, susilaikė 6 deputatai ir po pusės amžiaus okupacijos, Tautos valia Lietuva vėl tapo nepriklausoma valstybe.

     ,,Šiemet mes savo laisvę švenčiame sekdami ir remdami ukrainiečių kovą už jų tautos teisę rinktis valstybės gyvenimo kryptį. Karo Ukrainoje akivaizdoje, demokratinės vertybės tapo kaip niekada svarbios kiekvienam Lietuvos piliečiui. Ir ši šventinė diena primena ne tik svarbią datą, bet ir pareigą deramai Laisvę saugoti, ginti ir atsakingai ja naudotis“- sako Klaipėdos  kultūros centro Žvejų rūmai direktorius Alvydas Juozas Lenkauskas

              Uostamiesčio gatvėmis bus nešama simbolinė 77 metrų ilgio, specialiai miesto 770 metų jubiliejui pasiūta Klaipėdos vėliava. Šį simbolį kovo 11 d. iškilmingai neš jaunoji klaipėdiečių karta, kuri kaip ir jaunoji Lietuva įprasmina laisvę, ryžtą ir vienybę. Kaip žinia 2022-ieji metai paskelbti jaunimo metais. Šventinė vėliavos rikiuotė savo žygį per miestą 17.30 val. pradės Lietuvininkų aikštėje, kurios priekyje muzikuos Klaipėdos ,,Vyturio“ progimnazijos būgnų orkestras. Eitynės vyks H. Manto, Tiltų gatvėmis, vėliavomis papuoštu Biržos tiltu, Turgaus gatve. Vėliavos ceremonija baigsis Teatro aikštėje, kur šventės dalyvius pasitiks Klaipėdos turizmo mokyklos mokiniai su autentišku varškės pyragu. Jį specialiai Lietuvos Laisvės šventei ruošia šios mokyklos auklėtiniai ir pedagogai.

               ,,Klaipėdos turizmo mokyklos bendruomenė sveikina jaunąją Lietuvą su Nepriklausomybės atkūrimo diena! Besimokydami iš praeities formuojame savo ateitį, suvokiame amžinąsias vertybes, semiamės įkvėpimo kūrybai, naujoms veikloms ir siekiams. Konditerijos laboratorijose atkūrėme Klaipėdos miesto savivaldybės Etnokultūros centro filme parodytą kulinarinio paveldo gaminį. Skiriame šį skanėstą Klaipėdos miesto jubiliejiniams metams paminėti ir kviečiame ragauti“,- sveikina mokyklos direktorius Audrius Kurlavičius.

Kalbininkės, Mažosios Lietuvos tyrėjos dr. Dalios Kiseliūnaitės teigimu, šio pyrago receptas Prūsų Lietuvos kulinarinio paveldo dalis.

,,Varškės pyragas, kaip būdinga Mažajai Lietuvai, yra kulinarinio paveldo gaminys, gimęs lietuviškos ir vokiškos virtuvės kultūrų sąveikoje. Jam naudojami žemdirbių ūkiuose įprasti produktai, tačiau skonį ir formą galutinai užbaigia miestuose ir dvaruose paplitę priedai, tokie kaip kepimo milteliai, kvapų esencijos, kakava, prieskoniai. Vis dėlto kiekvienai šeimininkei pyragas išeina kitoks, nes skiriasi ne tik ingredientų kokybė, bet ir jų santykis, mėgstami priedai. Varškės pyragas paruošiamas per trumpą laiką, todėl klaipėdiškių namuose buvo kepamas dažną šeštadienį, o sekmadienio popietę šis gardėsis buvo valgomas prie kavos. Jo nešdavosi į bendruomenės susiėjimus, šventes, lankydami gimines, krikštavaikius“, – sako Klaipėdos universiteto humanitarinių mokslų daktarė, profesorė Dalia Kiseliūnaitė.

Klaipėdoje bus iškepta net 2000 šio gardėsio porcijų, tad tikimasi, kad ypatingo skonio pyrago paragauti galės visi švenčiantys miestiečiai.

Nepriklausomybės dienos šventę Teatro aikštėje kviečiame užbaigti Laisvės ir pergalės dainomis. Koncerte „Mes mylime“ klaipėdiečius nuo scenos sveikins Algirdas Kaušpėdas, Viktoras Diawara ir grupė „KAnDIs“.

„Kovo 11-oji — pergalės prieš sovietų režimą diena — Laisvės diena. Klaipėdoje įvyks dviguba premjera — pirmą kartą uostamiestyje lankysis „KAnDIs“ ir pirmą kartą skambės šiuo metu įrašinėjamo naujo disko „ANTIS kaip KAnDIs“ dainos“, – teigia  muzikantas Algirdas Kaušpėdas.

KOVO 11-OSIOS RENGINIŲ KLAIPĖDOJE PROGRAMA „VIENU ĮKVĖPIMU“

Kovo 9 d.

18.30 val. Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto vitražinėje menėje

(S. Nėries g. 5)

Kovo 11-osios minėjimas.

Dalyvaus Klaipėdos universiteto mišrus choras „Pajūrio aidos“,

Kretingos r. kultūros centro kamerinis choras „Kristale“.

Vedėjas – KU SHMF dekanas prof. dr. Rimantas Balsys.

Kovo 10 d.

16.00 val. Bendruomenės namuose (Debreceno g. 48)

Tradicinis skaitovų konkursas „Širdyje gražiausios spalvos trys“ ir koncertinė programa.

17.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8.)

Pokalbių ir muzikos vakaras „Kovo 11-oji klaipėdiečių prisiminimuose“.

Renginio viešnia – jungtinės Klaipėdos universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto doktorantūros istorijos ir archeologijos krypties doktorantė Renata Rachmanovaitė.

Dainuos Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos berniukų ir jaunuolių choro „Gintarėlis“ jaunučių grupė.

Kovo 11 d.

10.30 val. Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje

Šv. Mišios už Lietuvą ir jos žmones.

11.00 val. Lėbartų kapinėse

Gėlių padėjimas ant Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, Klaipėdos garbės piliečio Alfonso Žalio kapo.

13.00 val. Pilies muziejaus šiaurinėje kurtinoje (Priešpilio g. 2)

Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus parodos „Miesto tapytojai Kovo 11-ajai“ atidarymas.

16.00 val. Žvejų rūmuose

Tautiškos muzikos ir šokio šventė.

Dalyvaus Liepojos universiteto studentų tautinių šokių kolektyvai „Banga“ ir „Bandzenieki“, Klaipėdos Žvejų rūmų tautinių šokių sambūris „Vėlunga“ ir jaunimo liaudiškų šokių kolektyvas „Žilvinas“, Klaipėdos universiteto studentų tautinio meno ansamblis „Vytinė“.

17.00 val. prie buvusio centrinio pašto pastato (Liepų g. 16)

Kariliono muzikos koncertas. Gros karilionininkas Kęstutis Kačinskas.

17.30 val. Klaipėdos vėliavos nešimas nuo Lietuvininkų aikštės iki Teatro aikštės, bus nešama miesto 770-mečio jubiliejui skirta simbolinė vėliava.

18.00 val. Teatro aikštėje

Miesto dovana – lietuvininkų varškės pyrago vaišės.

18.30 val. Teatro aikštėje

Grupės „KAnDIs“ (Algirdas Kaušpėdas ir Viktoras Diawara) koncertas „Mes mylime“.

 

TOP
Skip to content